27 декември 2011

Коледен концерт на Concerto antico

Музикантите от консорта за старинна музика Concerto antico и католическата енория „Св. Йосиф“ в София Ви канят на тържествен Коледен концерт, с който ще отпразнуваме с музика светлия празник Рождество Христово. Концертът ще се състои на 30 декември от 19:30 ч. в католическата катедрала „Св. Йосиф“ (ул. „Κняз Борис I”, 146). Изпълнителите Ивайло Данаилов и Звезделина Йорданова – цигулки, Ивайло Донков – тенор, Миглена Павлова – сопран, Станислава Георгиева – континуо и Янко Маринов – орган & континуо ще представят шедьоври от бароковата епоха: творби от Бах и Хендел, техния мъдър и проникновен учител Дитрих Букстехуде и вдъхновилия ги с виртуозния си италиански стил Антонио Вивалди.
В програмата ще прозвучи известният и любим на публиката Kонцерт за две цигулки в ла минор от Антонио Вивалди; църковната кантата Herr, wenn ich nur dich habe [BuxWV 39] (Господи, ако имам само теб) и соло композиции за орган – Magnificat primi toni [BuxWV 203] и Прелюд в g [BuxWV 150] от Дитрих Букстехуде; рядко изпълнявана латинска католическа църковна музика от Хендел – Salve Regina [HWV 241] и Laudate pueri Dominum [HWV236] за глас, две цигулки и басо континуо (творба съхранена в най-ранния стигнал до наши дни автограф от ръката на Хендел); части от Месата в си минор от Бах [BWV 232] и от ораторията „Израел в Египет” от Хендел [HWV 54].
Вход свободен. Любезно призоваваме почитателите на старинна музика да направят дарения, необходими за поддръжката и обновяването на скъпоструващите инструменти.
Очакваме Ви! Поканете приятелите си и приятелите на своите приятели!

26 декември 2011

Първият концерт в Зала "България"

Снимка: блог "Стара София"

По повод откриването на ремонтираната зала "България" в блога Стара София бе пуснат изкючително интересен материал за пъврия концерт състоял се там през 1937 г. В разнообразната програма органът "Зауер", разрушен по време на англо-американските бомбардировки (можете да прочетете повече за инструмента тук), е звучал като солов инструмент в изпълнение на органиста Жозеф Боне и като съпровождащ в "Месия" от Хендел.

..."За първи път в София прозвучаха пет хиляди свирки на „царя на инструментите'' — органа (оргела). Разнобагрените тонове на тоя могъщ инструмент монтиран в залата от немската фирма „Зауер”, прозвуча под прьстите на френския виртуоз Жозеф Боне и завладя напълно публиката. Органистът владее майсторски регистрите и притежава съвършена педлана техника. Неговото изкуство няма да забравим."...

..."Двата хора из ораторията „Месия” от Хендел бяха изнесени от хоровете на Операта и на „Родна песен” с филхармонията под диригентството на Цанков извънредно сполучливо. За първи път чухме и звуците на органа в ораторно изпълнение. Особено величествено бе изпято „Алилуя”."...

П. Костов
Из в-к "Час", октомври 1937 г.

19 декември 2011

Интервю с Нева Кръстева по БНТ

На 16-ти декември, петък, по повод коледното матине с музика на Й.С.Бах в залата на Националната музикална академия, в предаването "Денят започва с Култура" по БНТ бе излъчено кратко, но изключително съдържателно интервю с проф. Нева Кръстева.

13 декември 2011

Концерт на Concerto antico

Музикантите от консорта Concerto antico Ви канят на
празничен концерт с английска барокова музика.


На централно място ще бъдат представени драматични и маниерни солови песни и дуети от две от най-ценните английски музикални старопечатни книги. Публикуваният през 1698 година Orpheus Britannicus (Британски Орфей) събира творбите на Хенри Пърсел, а екзотичните песни на Джон Блоу са издадени 1700 в Amphion Anglicus (Амфион е легендарен музикант в гръцкия пантеон). Концертът - матине ще се състои на 18-ти декември, от 13.30 часа в Софийска градска художествена галерия (СГХГ). В програмата са съпоставени две различни лица на музиката – като контрапункт на възвишените и проникновени мотети (духовни песни) ще прозвучат забавни и закачливи любовни дуети и качии звучали в таверните (тогавашните кръчми) в стара Англия. Виртуозни инструментални интермедии за лютня и клавесин ще повишават напрежението и настроението на концерта. Произведенията ще бъдат изпълнени по оригинални старопечатни издания и копия от ръкописи, а публиката ще има възможност да се запознае с драматичната и пълна с поврати поезия и музика от това време. Музикантите от консорта Concerto antico (единственият български ансамбъл, изпълняващ старинна музика на копия на инструменти от епохата) са млади таланти, утвърдили се на наши и задгранични сцени: Миглена Павлова (сопран), Ивайло Донков (тенор), Явор Генов (лютня) и Янко Маринов (клавесин & бас).
Билети ще се продават на място, непосредствено преди концерта.
Очакваме Ви!

email: concertoa@gmail.com, yanmus@gmail.com
GSM 0889 288901

27 ноември 2011

Дипломен концерт на Ивета Иванова в Пазарджик

ДИПЛОМЕН КОНЦЕРТ
на ИВЕТА ИВАНОВА - орган

Специализантка от класа на Велин Илиев – АМТИИ – Пловдив

6-ти декември, концертна зала "Маестро Георги Атанасов" - Пазарджик
начало: 18 часа

ПРОГРАМА

Томазо Албинони(1671-1751)
АДАЖИО (транскрипция – Ивета Иванова)

Йохан Себастиан Бах (1685-1750)
Токата и фуга във фа мажор BWV 540
Хорал „Jesu meine Freude” BWV 610

Зигфрид Карг-Елерт (1877-1933)
Симфоничен хорал „Jesu meine Freude”, опус 87 №2

Йохан Себастиан Бах (1685-1750)
Трио-соната в до минор BWV 526 (1.Vivace 2. Largo 3.Allegro)

Антон Хайлер (1923-1979)
Медитация върху грегорианска секвенция „Victimae paschali laudes”

21 ноември 2011

Органов концерт в Пазарджик

Вергиния Нейчева, Лилия Кукучева и Васил Макаринов от класа по орган на проф. Нева Кръстева ще представят пред пазарджишката аудитория някои от шедьоврите на музиката за орган, подходяща за инструмента в концертна зала "Маестро Георги Атанасов". Романтичният орган на фирма Rieger ще звучи с автентични регистри с творбите на Менделсон, Брукнер, Франк (от него ще чуете едно новооткрито произведение от ранния му период, което композиторът не включва в известния си двутомник), Форе, Виерн, до Месиен с неговите коледни медитации. Ще чуете органисти от различни възрасти и разнообразна професионална насока, посветили се, обаче, на органа с любов и всеотдайност.

Пазарджик, 12-ти декември, 18:30 ч., Концертна зала "Маестро Георги Атанасов"

ПРОГРАМА

Д. Букстехуде - Хорал "Gelobet seist du, Jesu Christ" BuxWV 188
изп. Лилия Кукучева
Й. Пахелбел - Фантазия g moll
изп. Васил Макаринов
А. Брукнер - Прелюдия C dur и Постлюдия d moll
изп. Васил Макаринов
Л. Виерн - Камбаните на Уестминстер, оп. 54 No. 6
изп. Вергиния Нейчева
С. Франк - Offertoir sur des Noëls
изп. Лилия Кукучева
Ф. Менделсон - Соната IV
изп. Вергиния Нейчева
О. Месиен - 2 медитации от "Рождеството на Господа": "Ангелите" и "Христос приема страданието"
изп. Нева Кръстева

20 ноември 2011

Коледно матине на Нева Кръстева с музиката на Й.С.Бах

Имаме изключителното удоволствие да ви поканим на

КОЛЕДНО МАТИНЕ

с музиката на Й.С. Бах

изпълнява
Нева Кръстева - орган

с участието на
Миглена Павлова - сопран

София
Зала на Национална музикална академия "П. Владигеров"
бул. Е. и Хр. Георгиеви No. 94

18-ти декември, неделя
11:30 ч


П Р О Г Р А М А

Fantasia super Komm Gott, heiliger Geist, Herre Gott BWV 651

Три хорала от сборника на Schemelli:
-Ich freue mich in Dir BWV 465
-O Jesulein süß, o Jesulein mild BWV 493
-Ich steh'an deiner Krippen hier BWV 469

Трио соната C dur BWV 529
-Allegro
-Largo
-Allergo

Пасакалия c moll BWV 582

Fantasia G dur BWV 572
-Très vitement
-Gravement
-Lentement


24 октомври 2011

Лекция и концерт на проф. Нева Кръстева

На 10-ти ноември проф. Нева Кръстева ще изнесе лекция и концерт под надслов "Хоралната традиция като възпитание и терапия". Събитието ще се състои в Националната музикална академия в София и е с начален час 19 ч. Концертната програма е тематична - съставена е от хорална музика от различни епохи.

П Р О Г Р А М А

Дж. Фрескобалди - из "Fiori musicali"
Д. Букстехуде - Хорал "Ich ruf zu Dir"
Й. С. Бах - Хорал "Ich ruf zu Dir"
Й. С. Бах - Хорал "Herzlich tut mich verlangen"
Й. Брамс - 2 хорала върху "Herzlich tut mich verlangen"
Ц. Франк - Хорал a moll
Й. С. Бах - "O Lamm Gottes, unschuldig" от 17-те Лайпцигски хорала

20 октомври 2011

Концерт на Мариана Григорова във Варна


Концертът се посвещава на 200 годишнината от рождението на Франц Лист.

В програмата: Букстехуде, Бах, Брамс, Лист

Зала „Й.С.Бах” в Евангелска Методистка Църква, Варна, ул. Опълченска No. 2
23-ти октомври (неделя), начало 18:00, вход свободен

МАРИАНА ГРИГОРОВА е завършила Българска Държавна Консерватория – София с две специалности – орган (при проф. д-р Нева Кръстева) и пиано, а в последствие и двегодишен майсторски клас по орган. Участвала е активно в международни майсторски семинари на Гевандхаус органиста Матиас Айзенберг, Германия; в класа на проф. Жан Гийу, на проф. Мишел Шапюи, Франция, а също така и пет поредни години в класа на проф. Милан Шлехта, Чехия, от когото получава покана за дългосрочна специализация. Концертира във Франция, Чехия, Унгария, а в Германия има концертни турнета (Франкфурт, Росток, Берген, Щралзунд и др.). Има издадени CD дискове и записи в Радио София. Във Варна тя е утвърден органист с най-добра подготовка, богат репертоар и с международно признание.

П Р О Г Р А М А

Ф. Лист (1811 – 1886) - Фантазия и фуга върху тема из операта „Пророкът” от Майербер;
Й. Брамс (1833 – 1897 ) - Хорал “Herzlich tut mich verlangen”;
Д. Букстехуде (ок. 1637 – 1707 ) - Токата в ре Bux WV 155;
Й.С.Бах (1685 – 1750) - Колориран хорал с двоен педал “An Wasserflussen Babylon” BWV 653;
Й.С.Бах - Прелюд и фуга D dur BWV 532

(източник: Moreto.net)

Концертът ще се излъчва на живо по интернет на следния адрес:
http://www.ustream.tv/channel/organ-bulgaria
Моля предварително за извинения ако има смущения в предаването.

Можете да чуете някои изпълнения на Мариана Григорова:

16 октомври 2011

Бароков концерт в Благоевград

На 21-ви октомври на органа в благоевградското Народно читалище "Никола Вапцаров" ще прозвучат произведения от Бах,Перголези, Пърсел, Албинони, Марчело и др. барокови композитори.

В концерта участват Ивета Иванова - орган; Иванка Коляшева - орган, блокфлейта; Гергана Стоянова - цигулка; Юли Механджийски-тромпет, флюгелхорн; Диана Банчева - сопран; Мирослава Симонска - сопран; Симона Генкова - алт; ученици от ДМШ към читалището и Дамски камерен хор "Лира" с диригент Галина Попова.

21.10.2011г. 18.30ч. вход свободен

ПРОГРАМА

Й.С. Бах:
-Концерт за орган по Вивалди ла минор първа част
-"Ария" ре мажор из Сюита N3
-Хорал"Исус радост е за мене"
-Из "Магнификат" №3 №11
-"Аве Мария" Бах-Гуно
Марчело - Концерт за цигулка първа част
Албинони - "Адажио"; Концерт за тромпет и орган ре минор
Шарпантие - Прелюд из Te Deum
Перголези - "Stabat Mater"№12 и 13
Лучинети - Концерт за два органа

01 октомври 2011

Програма за концерта в Благоевград

Благоевград
8-ми октомври (събота)

Читалище
"Никола Вапцаров"
(пл. Македония No. 1)

Начало: 17:00 ч.

Вход свободен










П Р О Г Р А М А

Д. Букстехуде - Преамбулум a moll, BuxWV 158
Й. С. Бах - Хорал "Ние всички вярваме в един Бог", BWV 437 (солист: Миглена Павлова - сопран)
Й. С. Бах - Хорал "Нека оставим милия Бог да управлява", BWV 642
изп. Лилия Кукучева

Й. С. Бах - Прелюдия и фуга A dur, BWV 536
изп. Росен Драганов

Й. С. Бах - Хорал "Ние, християните", BWV 612
изп. Васил Макаринов

Й. С. Бах - Два хорала: "Пасище на душата, радост моя" и "Мой Иисусе, комуто серафимите служат"
изп. Миглена Павлова (сопран) и Васил Макаринов

Й. С. Бах - Прелюдия и Фуга F dur, BWV 556 и Прелюдия и Фуга d moll, BWV 554
изп. Олга Коева

Л. Виерн - Камбаните на Уестминстер, оп. 54 No. 6
изп. Вергиния Нейчева

А. Брукнер - Постлюдия d moll
изп. Васил Макаринов

Ц. Франк - Хорал a moll
изп. Нева Кръстева

Х. Пърсел - "Вечерен химн"
изп. Миглена Павлова (сопран) и Лилия Кукучева

25 септември 2011

Програмата на Матиас Крампе

Приозведенията, които М. Крампе изпълни направиха една много интересна програма:
Едгар Аро (1911-1978) - (органист в Талин)  Четири миниатюри за орган 
Ференц Лист (1811-1868) Адажио (по Й. С. Бах)
Едвард Григ (1843-1907)  Три лирични пиеси (транскр. за орган от М. Крампе)
Ференц Лист ................... Два прелюда (по Фр. Шопен)
Бела Барток (1881-1945) Из цикъла "Микрокосмос" VI: три "Танци с български ритми" (транскр. за орган М. Крампе)
Георг Бьом (1661-1733) Капричио в Ре мажор
Й. С. Бах два хорала "Wenn wir in höchsten Noten sein" BWV 641,  /на втория не помня името/
Георг Бьом ................. Хорален прелюд "Отче наш"
........................... Прелюд и фуга в ла минор

24 септември 2011

Органов концерт в Благоевград

Органовият клас на проф. Нева Кръстева ще направи гастрол на органа в Благоевград на 8-ми октомври. Участие ще вземат органистите Лилия Кукучева, Росен Драганов, Васил Макаринов, Лукреция Димова, Вергиния Нейчева и Олга Коева, а също и самата Нева Кръстева. Солист ще бъде Миглена Павлова (сопран). Програмата включва разнообразен бароков и романтичен репертоар - Бах, Пахелбел, Виерн, Брукнер и Франк.

Благоевград, 8-ми октомври (събота);
Читалище "Никола Вапцаров", пл. Македония No. 1;
Начало: 17:00 ч.
Вход свободен

Двумануалният чешки орган на Rieger Kloss (построен 1989 г.) в читалище "Никола Вапцаров", Благоевград

Органов концерт на Матиас Крампе във Варна

МАТИАС КРАМПЕ е изявен органов изпълнител с доказан артистизъм и музикантско присъствие. Роден през 1966 в Крефелд, Германия, той завършва школата по църковна музика към Академията за музика и сценични изкуства във Франкфурт на Майн със специалност орган (в класа на Едгар Крап). Паралелно учи в класовете по камерна музика, вокален съпровод (при Райнер Хофман, Чарлз Спенсър) и нова музика (при Бернард Контарски). Като стипендиант на германската национална академична фондация и германската служба за академичен обмен (DAAD), учи и се дипломира с отличие в класа по орган на Михаил Радулеску и чембало при Гордън Мъри във Виенския университет по музика (1993, 1997).

Лауреат е на международния конкурс за старинна музика „Пол Хофхеймер” в Инсбрук (1992). Носител е на Почетната награда от Министерство на изкуствата на Република Австрия (1997).

От 1993 заема длъжността главен кантор и органов специалист на Евангелската църква в Австрия. Преподава в Института за практическо богословие и психология на религията към Факултета по протестантска теология във Виенския университет. Води специалностите Бахова музика (от 1993) и Химни и литургия (от 2004). Наред с концертната му практика като органист и диригент из цяла Европа, той осъществява записи за австрийското радио и за компактдискове.

Евангелска Методистка Църква
Варна, ул.”Опълченска” №2, зала "Й.С.Бах"

24.09.2011г., 18.00 ч.
вход свободен

Източник: Община Варна

08 септември 2011

Превод на рецензията от "Badische Zeitung" за концерта на Нева Кръстева в Шопфхайм

Както бяхме обещали, публикуваме българския превод на рецензията от "Badische Zeitung" за концерта на проф. Нева Кръстева в Шопфхайм.
Благодарности на Силвия Георгиева за превода!

Събота, 16.07.2011

КРИСТАЛНОСТ В ТЪМНИНАТА

Органово лято в Шопфхайм

Трептящите светлинни точки озаряваха органовите звуци в църковния кoраб. Първоначално нежни и плаващи, после като светкавици над мрачен тътнеж и трепет, които сякаш идваха от най-дълбоките недра. Впечатляващо е как голямата руска композиторка София Губайдулина, вероятно най-известната жена композитор на съвремието, реализира звукови контрасти в произведението си за орган “Светло и тъмно”: от нощта към светлината, тази блестяща яркост, кристалност в тъмнината, от изпълненото със светлина пространство в контраст със страдалческото, до звуци, напомнящи плач.
Не по-малко впечатляващо беше и изпълнението на тази творба от българската органистка Нева Кръстева, чиято интерпретация се отличаваше със своите живописна звукови сфери, характерни кластери, алеаторика и мистични речитативни гласове. Деликатната органистка и професор от София, която свиреше енергично на романтичния Войт орган, разкри на слушателите спектър от цветове и тонове: от най-тихите регистри, през изтънчена кластерна техника, до драматични звукови ефекти, тя създаваше преливаща от цветове атмосфера.

По отношение на драматичността, мистериозните звукови ефекти, мечтателната яркост и заредените със страст интензивни мотиви, произведението на Губайдулина остана ненадминато тази вечер. Огромно впечатление направи обаче и изпълнението на Кръстева на Постлюдията на чешкия композитор Леош Яначек от неговата Глаголическа меса. Блестящо и в стила на величественото пространствотя преодоля виртуозното органово соло с импозантния остинато педал и нарастванията на големия романтичен стил.

За своя концерт Нева Кръстева беше подбрала творби на руски, чешки и бохемски композитори – репертоар, който тук почти никога не се изпълнява. Произведения като Фугата в ла минор и Токатата в до мажор на бохемеца Борислав Чернохорски, издържани в бароков стил, или Фантазията на моцартовия съвременник Ян Кртител Кухарж.Нева Кръстева свири артикулационно изразително пиесите на бохемския барок;цветно, фино нюансирано и изпълнено с въображение тя избра регистрите на фантазията на класика Кухарж с ней-ното мощно начало и филигранно ,в стил рококо украсени пасажи.

Оцветени по руски в свиренето бяха Фугата на Михаил Глинка и Хоралните вариации на Сергей Танеев. В последните прави впечатление комбинацията на полифонични форми и по руски звучаща тема . Kръстева разви хоралната тема широко течаща, изгради динамично басо остинато и структурира виртуозно фугетата. В началото на концерта си органистката, която изцяло блестящо изчерпа звуковия спектър на двата органа, представи два хорала на Бах, между които “Когато сме в най-голяма нужда”. С Баховия хорал “От дълбока скръб викам към Теб” като бис, тя създаде звукова арка.

Розвита Фрай
Класика

Публикувано в печатен вид в Бадище Цайтунг 16. Юли.2011

04 септември 2011

Концерт в Добрич

Днес, на 3ти септември, на концерта по повод откриването на ХVІ международен младежки музикален фестивал-конкурс "Надежди, таланти, майстори", ще прозвучат изпълнения на Янко Маринов на органа в Добрич. Участие ще вземат също Миглена Павлова и Ивайло Донков - лауреати на миналогодишния конкурс.

18:30, Концертна зала на Добрич

К О Н Ц Е Р Т Н А П Р О Г Р А М А

1. Янко Маринов – орган, гост на Фестивала-конкурс
2. Вокален дует Миглена Павлова, Ивайло Донков - лауреати на ХV МММФ-К
Акомпанимент – Янко Маринов (орган) и Мария Славова (чембало)
3. Ефстатиос Карапанос – флейта, лауреат на ХV МММФ-К
Акомпанимент – Татяна Божко
4. Елена Дорошенко – ударни инструменти, лауреат на ХV МММФ-К
Акомпанимент – Стефка Крумова
5. Петя Петрова – сопран, лауреат на ХV МММФ-К
Акомпанимент – Янко Маринов
6. Мария Христова – виола, лауреат на V и ХV МММФ-К
7. Николай Иванов – ударни инструменти, лауреат на ХІІ, ХІV и ХV МММФ-К
Акомпанимент -– Стефка Крумова
8. Алексан Чобанов – виолончело, лауреат на ХV МММФ-К
Акомпанимент – Елвира Матева
9. Проф. Георги Спасов – флейта, член на Международното жури
Андреа Голева - флейта, лауреат на ХV МММФ-К
Татяна Божко – пиано, гост на Фестивала-конкурс
10. Яница Христова – пиано, лауреат на ІІІ, VІІ и VІІІ МММФ-К

22 юли 2011

Рецензия от "Badische Zeitung" за концерта на Нева Кръстева в Шопфхайм

Представяме Ви рецензия, публикувана в "Badische Zeitung", за концерта на Нева Кръстева в германския град Шопфхайм, състоял се на 14-ти юли. Засега публикуваме оригиналния текст на немски език, но скоро ще представим и превод на български.

Kristalline in der Dunkelheit
Schopfheimer Orgelsommer.

Wie flimmernde Lichtpunkte leuchten die Orgelklänge im Kirchenschiff auf, zuerst zart schwebend, dann wie Lichtblitze über einem düsteren Grollen und Beben, das aus dunkelster Tiefe zu kommen scheint. Es ist spektakulär, wie die große russische Komponistin Sofia Gubaidulina, die wohl bedeutendste Komponistin der Gegenwart, in ihrem Orgelwerk "Hell und Dunkel" Klangfarbenkontraste umsetzt: dieses durch Nacht zum Licht, dieses glitzernd Helle, Kristalline in der Dunkelheit, das Lichterfüllte im Kontrast zum Leidvollen, zu den Seufzermotiven, zu den Klängen, die wie ein Weinen klingen. Und es war nicht minder spektakulär, wie die bulgarische Organistin Neva Krysteva beim "Schopfheimer Orgelsommer" dieses Orgelwerk mit seinen malerischen Klangsphären, seinen Clustern, seiner Aleatorik, seiner geheimnisvollen Rezitativstimme interpretierte. Die zierliche Orgelprofessorin aus Sofia, die am Spieltisch der romantischen Voit-Orgel der Evangelischen Stadtkirche energievoll und spieltechnisch überragend agierte, eröffnete den Zuhörern ein Spektrum an Farben und Tönen: vom leisesten Register über raffinierte Clustertechnik bis zu den dramatischen Klangeffekten schuf sie eine irisierende Atmosphäre.

An Dramatik, mysteriösen Klang-Licht-Wirkungen, visionärem Lichtglanz und passionsartigen intensiven Motiven war Gubaidulinas Stück schwer zu übertreffen an diesem Abend. Gewaltigen Eindruck machte aber auch Krystevas Spiel im Postludium des Tschechen Leos Janácek aus dessen Glagolitischer Messe. Fulminant und in großräumigem Stil meisterte sie dieses kraftvoll-hochvirtuose Orgelsolo mit dem imposanten Pedal-Ostinato und der Steigerung im großen romantischen Stil.

Für ihr Recital hatte Neva Krysteva Orgelmusik russischer, tschechischer und böhmischer Meister mitgebracht – Orgelwelten aus Osteuropa, ein Repertoire, das man hierzulande in Orgelkonzerten so gut wie nie hört. Etwa die Fuga a-Moll und Toccata C-Dur des Böhmen Bohuslav Cernohorsky, die im barocken Stil gehalten sind, oder die Fantasia des Mozart-Zeitgenossen Jan Krtitel Kuchar. Artikulatorisch prägnant spielte Krysteva die Stücke des böhmischen Barock; farbig, fein abgetönt und fantasievoll registrierte sie die Fantasia des Klassikers Kuchar, die mächtig beginnt und rokokohafte, filigran verzierte Passagen hat.

Russisch getönte Klangfarben kamen in Michail Glinkas Fuge und in den Choralvariationen von Sergej Tanejew ins Spiel. In diesen Variationen erscheinen sowohl polyphone Formen als auch ein russisch klingendes Thema. Breit strömend entfaltet Krysteva das Choraltthema, dynamisch nimmt sie den Basso ostinato-Satz und virtuos gestaltet sie die Fughetta. An den Anfang ihres Konzerts stellte die Orgelkünstlerin, die glänzend das Klangspektrum der beiden Orgeln ausschöpfte, zwei Choräle von Bach, darunter "Wenn wir in höchsten Nöthen". Mit Bachs "Aus tiefer Not" als Zugabe fand sie einen stimmigen Bogen.

Източник: Badische Zeitung

10 юли 2011

Концерт на Беноа Тисеран във Варна

Беноа Тисеран, титулярния органист на Лаворската катедрала ще изнесе концерт във ФКЦ - Варна на 21-ви юли от 19 ч.

П Р О Г Р А М А

Мишел Корет (1707 – 1795) – Концерт за орган № 6
Клод Балбастр (1727 – 1799) – Marche des Marseillais et l’air Ça Ira
Фредерик Шопен (1810 – 1849) - Прелюд № 4
Цезар Франк (1822 – 1890) – Трети хорал
Шарл-Мари Видор (1844 – 1937) – Адажио от Втора симфония
Жан Лангле (1907 – 1991) – Епилог за соло педал върху тема от Фрескобалди
Шарл Гуно (1818 – 1893) – „Аве Мария”
Леон Бьолман (1862 – 1897) – Готическа сюита опус 25
Жан Ален (1911 – 1940) – Дорийски хорал и Литания

Беноа Тисеран е титулярен органист на Лаворската катедрала, капелмайстор, музикален директор на оркестъра на Кокания, президент на Федерацията на органите в областта Тарн, експерт по изработването на органи.
Роден е през 1965 г. в Ньои-сюр-Сен. Започва музикалното си образование на 5-годишна възраст. Освен с музиката се занимава и с класически науки. Блестящото му музикално образование е възнаградено с множество отличия.
Концертиращ органист с активна международна практика, Беноа Тисеран е канен като солист на множество фестивали във Франция, Италия, Германия и в други държави. През 2006 г. създава Международния ансамбъл на Кокания. В състава влизат музиканти от региона на Миди-Пиринеи. До днес ансамбълът има осъществени над 60 концерта. Като капелмайстор с повече от 10-годишен опит той изработва богат репертоар от сакрална музика. През 1999 г. създава клас по орган в Курбвоа, а през 2005 г. - и в музикалното училище в Бриатекст.

Източник: ФКЦ

30 юни 2011

Концерт на Нева Кръстева във Шопфхайм, Германия

Проф. Нева Кръстева ще изнесе отново концерт в Германия на 14-ти юли - този път тя ще свири на органа в Alten Kirche St. Michael в град Шопфхайм. Ще прозвучат творби от Бах, а така също и от бохемски и руски автори на органова музика.



П Р О Г Р А М А

J.S.Bach
Komm, Heiliger Geist, Herre Gott in organo pleno BWV 651
Wenn wir in hoechsten Noethen BWV 668a

Boemische Meister

B. Cernohorsky (1684 - 1720 )
Fuga in a moll
Toccata in C dur

J.K. Kuhar (1751-1829 )
Fantasia

Russische Meister

M. Glinka (1804-1877)
Fuge

S. Taneev (1856-1915)
Choralvariationen ;
Thema
Canone per moto contrario
Basso ostinato
Fughetta

S. Gubaidulina (1931- )
Hell und Dunkel

L. Janacek (1854-1928)
Postludium

23 юни 2011

Концерт на Saltarello със средновековна и ренесансова музика

Ансамбъл Saltarello ви кани на концерт със средновековна и ренесансова музика.

Миглена Павлова - сопран
Ана Иванова - виел
Катя Вълева - виел,
Емил Михов - блокфлейта, виола да гамба
Анна Каралашева - виола да гамба

С участието на Concerto Antico Vocale

Концертът ще се състои на 28-ми юни от 19:30 ч. в галерия "Снежана"
ул. "Иван Денкоглу" 30

Билети - на място преди концерта

31 май 2011

Workshop на д-р Волфганг Райзингер

В рамките на ММФ "Софийски музикални седмици", в сътрудничество с НМА "Панчо Владигеров" и органиста Велин Илиев се организира среща - Workshop с австрийския органист д-р Волфганг Райзингер. Тя ще се проведе на 12 юни 2011 от 10 до 13 ч. в концертната зала на НМА "Панчо Владигеров". Желаещите да участват трябва да подготвят произведения или тема, която ги интересува в рамките на 15 мин. и да се регистрират с e-mail адрес velin_iliev@abv.bg (писмото да съдържа име, e-mail адрес на участника и автор и произведение). За подготовка на участниците ще бъде осигурено времето между 8 и 10 ч. сутринта на 12.06.2011. Тази среща ще се осъществи при наличие на достатъчен брой желаещи и е освободена от всякакви такси.

21 май 2011

Концерти на д-р Волфганг Райзингер в София и Варна

На 11 юни (събота) от 19 часа в концертна зала "България" ще свири органистът д-р Волфганг Райзингер - титуляр на катедралата „Свети Петър” във Виена и директор на австрийската Църковна музикална консерватория. В програмата освен произведения от различни композитори ще прозвучат и много импровизации на български теми.

На 14 юни (вторник) от 19 часа органистът ще изнесе концерт и на органа във Фестивален и конгресен център - Варна.


Д-р Волфганг Райзингер е роден през 1964г. във Виена. Следва в университета за музика и изящни изкуства в родния си град. Дипломира се през 1987г. със специалност "Църковна музика" и "Орган" през 1993г. През 1987г. е органист на катедралата в Стренгрес, Швеция, след това заема поста органист в манастира Санкт Флориан на органа на А. Брукнер. От 1990г. е референт за църковна музика и експерт на органите и камбаните към Архиепископство Виена. От 2010г. е директор и професор по орган, импровизация, литургична музика, устройство на органа и история на музиката в църковната консерватория на Виена, гост-професор в университета за музика във Виена, преподавател в университета за музика в Грац.

Докторант в университета на Лауренс-Канзас (2001-2003) също там музикален директор на католическия център към университета. Втори докторат по музикознание в университета за музика на Виена (2008).

Многобройни концерти в много европейски страни, САЩ, Корея и Русия. Ръководител на много музикални фестивали в Европа и Америка, композитор на църковна музика, специалист по литургична музика и импровизация.


П Р О Г Р А М А

СОФИЯ, 11-ти юни

Й.С. Бах (1685-1750)
Фантазия в до минор BWV 562
Хорална прелюдия “Schmuecke dich, o liebe Seele” BWV 654
Концерт в сол мажор BWV 592 - I ч. без означение - 2. Grave – 3. Presto

В. Райзингер (1964)
Импровизация върху български теми

К.Ф.Е. Бах (1714-1788)
Соната №3 във фа мажор - 1. Allegro - 2. Largo – 3. Allegretto

В. Райзингер
Импровизации върху български теми

П а у з а

Сабин Леви (1970)
„Звездите” – из „Три нощни акварела”

Й.Г. Райнбергер (1839-1901)
из соната № 20 оп.196 - ІІІ. Пасторал – ІV. Финал

Х.-А. Щам
Rondo alla celtica

А.Ф. Кропфрайтер (1936-2004)
Toccata francese (1961)

В. Райзингер
Импровизации на български теми




ВАРНА, 14-ти юни

Й.С. Бах (1685-1750)
Фантазия в до минор BWV 562
Хорална прелюдия “Schmuecke dich, o liebe Seele” BWV 654
Концерт в сол мажор BWV 592 - I ч. без означение - 2. Grave – 3. Presto

Ф. Нардини (1722-1793)
Ададжо за орган

К.Ф.Е. Бах (1714-1788)
Соната №3 във фа мажор - 1. Allegro - 2. Largo – 3. Allegretto

М. Дюруфле (1902-1986)
Прелюдия в ми-бемол минор

Сабин Леви (1970)
„Звездите” – из „Три нощни акварела”

А.Ф. Кропфрайтер (1936-2004)
Toccata francese (1961)

Антон Хайлер (1923-1979)
Постлюдия из вечерна молитва

В. Райзингер
Импровизации на български теми

Й.Г. Райнбергер (1839-1901)
из соната № 20 оп.196 - ІІІ. Пасторал – ІV. Финал

Neva Krysteva - Biography and list of compositions

Neva Krysteva, D.M. graduated from the Moscow P. I. Tchaikovsky Conservatory, majoring in musicology under prof. Jury Holopov in the department of Theory and Composition and in organ under prof. Leonid Roizman in the Instrumental department. Her Graduation thesis is on the Contrapunal Technique in Josquin de Pres' Masses and later specialized in Organ under prof. Irji Reinbergerin Prague and Zurich. Neva Krysteva defended two doctoral dissertations; one comparing and contrasting Bulgarian choir traditions and history of polyphony in Western Europe music, 1985; the second one is named Contrapunctus et Compositio: Aspects of polyphonic composition, 1990. Prof. Krysteva is equally successful in three spheres of activity: as an organist, theorist of music and lecturer, and as a composer.

Dr. Krysteva has given hundreds of concerts throughout Europe (Italy, the Netherlands, Switzerland, Germany, Austria, Russia, Hungary, the Check Republic, Slovakia, Romania) the US of A., and Asia. Her performing career in her native country began in 1974, after the construction of the new Schuke organ in Bulgaria Concert Hall (the old Sauer was destroyed by bombs during World War II). It was on this instrument that she has made numerous appearances and recordings. Being a performer of an extensive repertoire, in her programs she includes Baroque and Romantic music, as well as 20th century works. A number of compositions have been written especially for her and have been dedicated to her. She also performs in ensemble with the violinist Stoinka Milanova and the cellist Anatoly Krastev and Ivan Montigeti (Russia).

Neva Krysteva is also a Professor in Polyphony, counterpoint, fugue and Polyphony in the competitions of the centuries after J. S. Bach. at Pancho Vladigerov National Academy of Music in Sofia, Bulgaria. Since 1978 she has also been teaching organ there. A founder of the Bulgarian Organ school, she has many students performing around the world. Her compositions are mainly in the genres of organ, chamber and choral music, as evident below.

COMPOSITIONS

Vocal-instrumental works with organ:

For mixed choir and organ:

“The Pimmit” – military madrigal on “The Defenders of Shipka” by I. Vazov for 12-voices mixed choir and organ, 1988.
“Requiem” for mixed choir and organ on works by composer Sv. Obretenov. 1995.

For male choir and organ:

“Tebe odeiushtugosia – The Shroud of Christ psalm” for male choir and organ on “Bolgarski Rospev”, 1998.

For soloists and instrumental ensemble with organ:

“Mythological songs” for two female folk singers, organ, soprano and percussion, 1975.
Quantus tremor for mezosoprano, trumpet, cello and organ, 1989.

For voice and organ:

“The old Icon” on a poem by I. Vazov, 1987.
“Our Father”, 1995.
Choral of Jan Huss at the stake: Jesus Christus nostra salus”, 2005.

Instrumental works with organ:

Heterophonic miniatures for organ, 1974.
Sonata da Chiesa for flute (alto), piccolo and organ, 1987.
In Memorias Exire (in memory of her mother) for piano, organ and percussion, 1997.

Vocal-instrumental chamber music:

Sonata for oboe and piano
“Homage to Soler” for piano and harpsichord.
“Five Pirin's songs for wood-nymphs” for a female jazz singer and flute, 1989.
“Reflections” on Goethe's texts for voice and piano, 1995.
“To the desert” (on the life of Maria from Egypt) for psalt, countertenor, folk singer, soprano, bass and instrumental ensemble, 1998.
Seven songs on Blake's “Thel's book” for soprano, countertenor(/alto), viola d'amore and harpsichord.
Bogomil's legend for countertenor, bass, eurhythmy, harpsichord, piano, clarinet and recitative.
Orphic hymn for voices, reed and bass recorders, lyre and prepared piano, 2005.
“Robinka” for voices, flutes, recitative and lighting on folkloric text, 2006.

Choral music:

For female choir: Five songs on poems by Dimcho Debelianov, 1991.
Missa Angelus, 1993.

12 май 2011

Нов том с творби за орган от български композитори

Излязъл е единадесетият пореден том от сборника с творби на български композитори за орган, издаван и редактиран от д-р Сабин Леви. Изданието съдържа следните композиции:

1. Цветан Денев - Седем пиеси
2. Михаил Пеков - Три литургични напева
3. Емилиян Петков - 20 Остинатни вариации
4. Сабин Леви - Четири хорални прелюдии (1988-1989)

23 април 2011

Великденски концерт на проф. Нева Кръстева - "Светът орган"

ВЕЛИКДЕНСКИ ОРГАНОВ КОНЦЕРТ - "Светът орган"
24 април 2011 г., неделя, от 19.30 часа, в Католическата катедрала “Св. Йосиф” (ул. “Княз Борис І” №146)

Имаме удоволствието да Ви поканим на Великденски органов концерт - „Светът орган”. В един от най-светлите християнски празници - Възкресение Христово, можем да бъдем заедно и да се потопим във вдъхновените органови творби на Йохан Себастиян Бах и Ференц Лист, които ще прозвучат в изпълнение на проф. Нева Кръстева.
Консортът за старинна музика Concertо Antico Vocale (Боряна Найденова, Миглена Павлова, Ивайло Донков и Янко Маринов) ще представи мотети от ренесансовите полифоници Жоскен де Пре и Орландо ди Ласо, композирани специално за Неделя на Великата седмица (Великден).
Концертът е заключителна част от проекта „Музика на сферите – музика на хилядолетията и съвремието”. Проектът е по инициатива на Сдружение „Светъл ден” и Янко Маринов, и се осъществява с финансовата подкрепа на Програма „Култура” на Столична община. Партньор на събитието е Католическа енория „Св. Йосиф”.

Вход свободен. Поканете Вашите приятели и приятелите на Вашите приятели!


За контакти: 0889 288 901, E-mail: yanmus@gmail.com

13 април 2011

Блогът ни вече има facebook-група

Решихме, че би било добре да създадем наша собствена страница в огромната социална мрежа "Facebook". Това ще ни даде възможност за по-бързо и лесно разпространяване на информация, свързана с органа; обмен на снимки и покани за концерти и други събития, които могат да бъдат обявявани и споделяни от всички членове на групата.

11 април 2011

Органов концерт за Великден в НБУ

По традиция и около тазгодишните Великденски празници в Нов български университет ще звучи органова музика в изпълнение на студенти на проф. Нева Кръстева. Ще прозвучат произведения от Бах, Букстехуде, Купрен, Брукнер, Брамс и Менделсон.

16ти април (събота), начало 18:30ч., вход свободен
Аула на НБУ (София, ул. "Монтевидео" № 21)

П Р О Г Р А М А

Д. Букстехуде - Прелюдия в ми минор
изп. Лилия Кукучева;

Й. Брамс - хорал "O Gott, du frommer Gott"

изп. Олга Коева;
Й.С.Бах - Прелюдия и фуга в си бемол мажор
изп. Олга Коева;

Й.С.Бах - Прелюдия и фуга в сол минор
изп. Лукреция Димова;

Й.С.Бах - Pedalexercitium, Прелюдия и фуга в до мажор
изп. Светослав Тодоров;

А. Брукнер - Прелюдия в ре минор

изп. Васил Макаринов;

Й.С.Бах - 3 хорала: "Nun komm, der Heiden Heiland", "Liebster Jesu, Wir sind hier" и "Durch Adams Fall ist ganz verderbt"

изп. Васил Макаринов;

Фр. Купрен - "Qui tollis peccata mundi, suscipe", Tierce en taille
изп. Лилия Кукучева;

Й. С. Бах - хорал "Wir glauben all'an einen Gott"
изп. Миглена Павлова - сопран и Лилия Кукучева;

Ф. Менделсон - Соната в си бемол мажор
изп. Вергиния Нейчева;

Й.С.Бах - Прелюдия и фуга в ми бемол мажор
изп. Мария Славова.

06 април 2011

Сборник с доклади, посветени на органа и акапелния хор

Вече е факт сборникът "Акапелният хор и органът. Източно-западни проекции" с докладите от конференцията по повод откриването на новия Steinhoff орган в НМА. Публикуваните текстове са изключително разнообразни като тематика и гледна точка, тъй като авторите им са с най-различни интереси, което определя множеството своеобразни подходи към темата.

Съдържание на сборника:

1) The a capella choir and (or) the organ - Neva Krysteva

2)Neubau der Übungsorgel in der Nationalen Musikakademie Sofia - Jens Steinhoff

3) Überarbeitung der Jemlich-Orgel im großen Saal der Nationalen Musikakademie Sofia - Jens Steinhoff

4) Orgelbau Jens Steinhoff, Schwörstadt/Deutschland - Liane Kingler

5) Органното изкуство в България - възможност за развитието му? - Стефан Далчев

6) Begegnung mit Bulgarien - Hilde Fey

7) Историческият "Voit" орган в Русе от 1907г. - Христо Бъжев

8) Българската музика за орган и хор: Първата българска органова конференция - Сабин Леви

9) Акапелна музика и орган - традиция и съвременност - Велин Илиев

10) Трифон Силяновски: Репресия и орган - Наташа Япова

11) Органът в оратория "Христос" от Лист - Петя Цветанова

12) Музиката за консорт от виоли през елизабетинската епоха в Англия и нейните паралели като полифонична техника - Емил Михов

13) Stylus Phantasticus - Hans-Ulrich Funk

14) Термини за описание на българското народно многогласие и органа - опит за паралел между част от явленията при многогласието и инструмента орган - Мануела Стойкова

15) Бортнянски и неговите хорови концерти - между източната и западноевропейската музикална традиция - Стилияна Баракова

16) Електронният орган и тръбният орган - среща на традицията и съвременните технологии - Лилия Кукучева

17) Добрата темперация и системата Valotti - Камен Петев

18) Някои паралели между византийските паралаги методи и западните трактати с диминуции - Янко Маринов

19) Органът - пространство и звук. Архитектурни и живописни решения - Васил Макаринов

29 март 2011

Концерт на Нева Кръстева

За пореден път любителите на органовата музика ще могат да чуят изпълнения на проф. Нева Кръстева, този път на органа в софийската католическа катедрала "Св. Йосиф" на 24-ти април от 19:30 часа . В акустичната среда на храма ще прозвучат произведения от Бах и Лист.
Концертът е част от проекта "Музика на сферите".

J. S. Bach – Praeludium et Fugue Es-dur
J. S. Bach – Kyrie, Gotott Vater in Ewigkeit
J. S. Bach – Christe, aller Welt Trost
J. S. Bach – Kyrie, Gott Heiliger Feist
Fr. Liszt – Praeludium et Fugue uber den Namen BACH
J. S. Bach – Praeludium et Fugue h-moll
Fr. Liszt – Variotionen über “Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen”

26 март 2011

Концерт на Жан-Пиер Леге ФКЦ - Варна

Варненци ще имат изключителната привилегия да чуят за втори път един от световните виртуози на органа Жан-Пиер Леге, титулярен органист на легендарната катедрала „Нотр Дам” в Париж. Той ще изнесе великденски концерт на 14 април в зала 1 на Фестивалния и конгресен център от 19 ч. И ще представи богата палитра от своя изключителен талант на органист, композитор и импровизатор.

Жан-Пиер Леге е роден в Дижон през 1939 г. Завършва Консерваторията в Париж. От 1961 до 1984 г. е титулярен органист на органа на църквата „Нотр-Дам-де-Шам” в Париж, от 1985 г. е титулярен органист на големия орган на най-известната катедрала в света „Нотр-Дам” във френската столица. От 1968 до 1989 г. преподава орган, импровизация и история на музиката в Консерваторията в Лимож. От 1989 до 2003 г. е преподавател по орган и индивидуална и колективна импровизация в Консерваторията в Дижон. Води курсовете по индивидуална и колективна импровизация в Центъра по литургична и музикална дейност и в консерваторията „Ерик Сати” в Париж.

Лауреат е на множество национални и международни награди във Франция, Германия, САЩ. Развива богата кариера на концертиращ органист, композитор и импровизатор както във Франция, така и в много държави на Европа, Северна и Южна Америка и Азия. Често е канен в радиопредавания, академии, университети и консерватории във Франция и чужбина.
Жан-Пиер Леге е автор на повече от 60 произведения за различни инструментални и вокални формации. Получава специални поръчки от френското Министерство на културата, от Радио Франс, Националната музикална консерватория в Париж, Международния конкурс в Шартр, Сакралната музика на „Нотр-Дам” в Париж , „Scottish Arts Council of Edinburg”, фестивала в Леон – Испания, и др. Неговите творби са публикувани от Billaudot, H. Lemoine, Combre, Jobert (Париж), Universal (Виена) и други. Записва дискове с репертоар от периода от XVII до XX век (Фрескобалди, Бах, Брамс, Моцарт, Лист, Франк и др.), както и със собствени произведения и импровизации. Участва като импровизатор в музиката на филма "Мистериите на катедралите", реализиран от Жан-Франсоа Девасюс за германо-френския телевизионен канал ARTE и издателствата Montparnasse.

Източник: "Днес+"

15 март 2011

Бароков концерт от проекта МУЗИКА НА СФЕРИТЕ

Сдружение “Светъл ден” Ви кани на концерт от проекта МУЗИКА НА СФЕРИТЕ, озаглавен MUSICA MUNDANA & HUMANA. Концертът ще се състои на 19 март 2011 г., събота, от 20 часа, в Католическата катедрала “Св. Йосиф” (ул. “Княз Борис І” №146).
За първи път в страната ще прозвучи Missa Ave maris Stella от Жоскен де Пре (c. 1450 – 1521), която композиторът съставя докато работи в Сикстинската капела. Творбите на Жоскен са толкова популярни и обичани от съвременниците му, че обработени в инструментална форма (интаволации) стават основа за създаване на богат репертоар. За съпоставка, в програмата ще прозвучат и инструментални интаволации за лютня на вокални произведения от Жоскен де Пре. Ще бъдем пренесени в необикновения и далчен свят на ранната полифония с мотети от Гийом Дюфай (1397? – 1474), Джон Дънстейбъл (c. 1390 – 1453), песни от кодекс Монсерат (14 век), и средновековни инструментални творби. В концерта участват съвместно двата български ансамбъла за старинна музика CONCERTO ANTICO Vocale в състав Боряна Найденова, Миглена Павлова, Ивайло Донков, Янко Маринов и Явор Генов – лютня, и SALTARELLO – Емил Михов - гамба, Ана Иванова - фидел, Катя Вълева - виел.
Концертът е посветен на деня на Св. Йосиф – патронен празник на Католическата катедрала в София. Проектът е по инициатива на Сдружение „Светъл ден” и Янко Маринов, и се осъществява с финансовата подкрепа на Програма „Култура” на Столична община. Партньор на събитието е Католическа енория „Св. Йосиф”.
Вход свободен. Поканете Вашите приятели и приятелите на Вашите приятели!
За контакти: 0889 288 901, E-mail: yanmus@gmail.com

10 март 2011

Импровизационен концерт на Сабин Леви

На 27ми март от 11:30ч. в рамките на Четиринадесетия международен фестивал за съвременна клавирна музика "ppIANISSIMO 2011" Сабин Леви ще изнесе концерт под надслов "Импровизиращият композитор". Ще участват също Галя Апостолова - пиано и Васил Макаринов - орган.

27ми март, 11:30ч., Концертна зала на НМА "проф. Панчо Владигеров" (София, бул "Евлоги и Христо Георгиеви" № 94)

23 февруари 2011

Концерт на Сабин Леви

На 9 март, сряда, в 6:00 ч. вечерта, на органа на Steinhoff в 35-та стая на НМА ще се състои концерт на Сабин Леви, който ще изпълни френска и немска барокова музика. Изпълненията ще бъдат в комбинация със слайд-шоу на художничката Алксандра Ивойлова.
След концерта ще има кратка презентация на тема "Що е орган" от Камен Петев.

Вход свободен

05 февруари 2011

Защо ПРОДЪЛЖАВА ДА НЯМА курс по орган към Национална музикална академия "проф. Панчо Владигеров"

На 23-ти септември 2010г. в Националната музикална академия беше открит нов тръбен орган построен със средства, отпуснати от Министерството на образованието по времето на мандата на Даниел Вълчев. В строежа доброволно участваха студенти. Целта беше да се организира наново курс по орган към учебното заведение. Старият тръбен орган се намира в концертната зала, където обучението трудно може да бъде проведено поради голямата й заетост. Целта на новия двумануален инструмент с 6 регистъра, построен от Jens Steinhoff, беше решаването на проблема. Тук обаче идва изненадата - в рамките наняколко месеца таксата за така очакваната специализация по орган скочи до главозамайващите 750 лв. за външни курсисти (или 700 лв. за студенти на академията) при доста по-ниска договорена (макар и не писмено) първоначална цена. Наясно сме, че това не е единственият курс/специализация, чиято такса е 750 лв., но сме наясно и с друго - останалите курсове, които са на тази цена са такива, чиято програма включва паралелното изучаване на няколко дисциплини, а не само една. Резултатът: заради високата такса към момента няма нито един записал се студент, въпреки огромното желание, което мнозина първоначално проявяваха, и въпреки нарастващият проблем с липсата на студенти, желаещи да учат в музика НМА.

Към дата 09.II.2011г. таксата, обявена на официалния сайт на НМА "проф Панчо Владигеров" за специализация е 520 лв., което не отговаря на таксата, искана от студентите, желаещи да се запишат (750 лв.).

22 януари 2011

За уъркшопа на д-р Сабин Леви

Събитието ще се проведе на 29-ти (от 11:20 до 17 ч.) и 30-ти януари (от 13 до 17 ч.) на електронния орган в Аулата на Нов български университет. Формата на уъркшопа позволява както активни участници, с които д-р Сабин Леви ще работи по научения и предложен от тях репертоар, така и пасивни, които могат да присъстват на лекциите и упражненията. Органовият техник Камен Петев ще изнесе лекция за мензурите на органовите тръби.
Таксата за активните участници е 50 лв., а за пасивните е напълно безплатно. Активните участници ще получат грамота от Нов български университет.

Сабин Леви е роден на 20 януари 1970 г. в София. Завършва СМУ „Л. Пипков” през 1990 г. като пианист. Започва да свири на орган през 1988 г. с проф. Нева Кръстева . От 1976 г. до 1990 г. участва в редица концерти като пианист, органист и композитор в Българя. През 1990 г. е приет в ДМА ”П. Владигеров”, София, където учи композиция при проф. Александър Танев и доц. Велислав Заимов. След един семестър обучение емигрира в Израел, където продължава образованието си. През 1995 г. завършва Йерусалимската Музикална Академия... (прочетете пълния текст в блога, посветен на българските органисти)

21 януари 2011

За слушане: Мариана Григорова изпълнява Бах - Токата, адажио и фуга C dur

След като Ви представихме Фантазията C dur имате възможност да се насладите и на друга знаменита бахова твобра, отново в изпълнение на органистката Мариана Григорова - Токата, Адажио и Фуга C dur BWV 564, която изпълнителката любезно представи за блога. Записът е осъществен на органа на Йенс Щайнхоф (Jens Steinhoff) в Евангелска-методистка църква - Варна.

Токата:

Адажио:

Фуга:

18 януари 2011

СЪОБЩЕНИЕ относно докладите от конференцията по повод откриването на новия орган в НМА

Тъй като предстои издаване на сборник с докладите от конференцията по повод откриването на новия орган в НМА, се умоляват участниците да представят докладите си в електронен вид на езика, на който са четени на е-mail: krokotak@hotmail.com (до д-р Сабин Леви)
Моля, подгответе и кратко резюме на Вашия доклад (около 100 думи), с цел преведената му версия да намеря място в сборника.

За слушане: Мариана Григорова изпълнява Бах - Фантазия G dur

Представяме Ви баховата Фантазия G dur в изпълнение на Мариана Григорова от Варна, изпълнена на органа на Йенс Щайнхоф във варнанската Евангелска-методистка църква.

Уъркшоп на д-р Сабин Леви

На 29ти януари на органа в Нов български университет ще се състои уъркшоп по органова музика, воден от д-р Сабин Леви. Няма ограничение за репертоара, който участниците ще представят.
Очасквайте скоро допълнителна информация на сайта.

Пиеси за орган от български композитори - том X

Излезе десетият том от поредицата на д-р Сабин Леви с пиеси за отган от български композитори. Изданието включва следните произведения:

1. Петър Петров - Studium VI
2. Петър Петров - Партита
3. Мартин Георгиев - Токата и фуга
4. Сабин Леви - Ерендира